Hallottál a zöldmetszésről? Tudtad, hogy a gyümölcsfák szüretelés után is ugyanolyan sikerrel metszhetők, mint koratavasszal? Sőt a metszés okozta sebek gyorsabban gyógyulnak. Egyetlen hátul ütője, hogy a lombozat miatt valamivel több szakértelem és gyakorlat szükségeltetik a metszéshez.
Mielőtt belefeledkeznél a metszés rejtelmeibe, ajánljuk profi metszőeszközeinket, nem csak profiknak, hanem mindenkinek, aki kisebb fizikai erőfeszítéssel jó munkát szeretne végezni. A termékek a Kertlap Kertészet Webáruházban vásárolhatók meg.
– Ilyenkor metszeni? Lombosan? Van ennek értelme? Nem fognak kiszáradni a fák?
– A most végzendő metszés -köznapi nyelven zöldmetszés- számos előnnyel rendelkezik:
- eltávolítjuk és megsemmisítjük a beteg, fertőzött koronarészeket,
- a sebek forradása sokkal gyorsabb, mint a téli metszéskor,
- a megmaradó hajtások jobban beérnek, mert fényre kerülnek, több tápanyagot kapnak,
- csökken a következő évi kihajtás erőssége,
- rendszerint megnő a virágrügyek száma,
- az őszi lemosó permetezés sokkal hatásosabb,
- és nem utolsó sorban az időjárás is barátságosabb ilyenkor.
– Mindegyik gyümölcsfát meg lehet most már metszeni? És úgy, mint tavasszal?
– Igen mindegyiket, amelyiken már nincs termés. És ugyanúgy, mint tavasszal. Egy valamit viszont nem szabad elfelejteni: a lombozat egy részének eltávolításán keresztül gyengítjük a fákat, tehát gyengén növő fajtákat -például spur almafajták- nem szabad lombosan metszeni, viszont nagyon hasznos, ha valami miatt sok hosszú hajtás van a növényeken: túl erős volt a tavaszi metszés, fagy miatt nincs termés, a fajta eleve erős növekedésű (triploid almafajták) rosszul választottuk meg az alanyt. Ez utóbbi sajnos gyakori a nem kellő szakismerettel rendelkező kertbarátok között. Az erős növekedésű almafajtákból -például: ‘Jonagold’, ‘Mutsu’, ‘Gloster’-, csak gyenge, vagy középerős alanyúakat érdemes vásárolni.
– Rendben. Megmetsszük a fákat, szép ritka koronával várják a telet. Mi lesz, ha jön a fagy?
– Hát akkor hideg lesz! Tréfát félretéve. Komoly téli fagykár akkor van, ha 4 napnál hosszabb
ideig mínusz 20 fokra hűl le a levegő. És ekkor teljesen mindegy, mennyi termővessző van az őszibarackfán, az összes virágrügy elfagy. Még egy példa. Ha valaki december közepe táján jár osztrák szőlőtermő tájakon, meg fog lepődni: metszett szőlőtáblák látványa fogadja! Ők lombhullás után azonnal metszik a szőlőt. Nekik nem fagy el?
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás